Amphenol Industrial GTC030A-22-14P(A24)
GTC030A-22-14P(A24) picture photo
Mfg. Part Number
GTC030A-22-14P(A24)
Brief Description
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
GTC030A-22-14P(A24).pdf
Availability of GTC030A-22-14P(A24)
QUANTITY
GTC030A-22-14P(A24) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030A-22-14P(A24)
Internal Part NumberEIS-GTC030A-22-14P(A24)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030A-22-14P(A24)
Related LinksGTC030A-2, GTC030A-22-14P(A24) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030A-22-14P(A24) Details Description
Related parts for GTC030A-22-14P(A24)
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
CARD GUIDE INSERT 7.5" 0.08" BK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf