Amphenol Industrial GTC030A-22-22SX(RDS)
GTC030A-22-22SX(RDS) picture photo
Mfg. Part Number
GTC030A-22-22SX(RDS)
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTC030A-22-22SX(RDS).pdf
Availability of GTC030A-22-22SX(RDS)
QUANTITY
GTC030A-22-22SX(RDS) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030A-22-22SX(RDS)
Internal Part NumberEIS-GTC030A-22-22SX(RDS)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesAmphe-Power® GT, Radsok®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030A-22-22SX(RDS)
Related LinksGTC030A-22, GTC030A-22-22SX(RDS) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030A-22-22SX(RDS) Details Description
Related parts for GTC030A-22-22SX(RDS)
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 2.4A MICRO8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 6A TO252AA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W datasheet.pdf