Amphenol Industrial GTC030F-22-16P(025)
GTC030F-22-16P(025) picture photo
Mfg. Part Number
GTC030F-22-16P(025)
Brief Description
CONN RCPT 9POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
GTC030F-22-16P(025).pdf
Availability of GTC030F-22-16P(025)
QUANTITY
GTC030F-22-16P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030F-22-16P(025)
Internal Part NumberEIS-GTC030F-22-16P(025)
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert22-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030F-22-16P(025)
Related LinksGTC030F-2, GTC030F-22-16P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030F-22-16P(025) Details Description
Related parts for GTC030F-22-16P(025)
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DEMO FOR 3-PHASE/380V MOTOR DRV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 6A KBL datasheet.pdf
MICRO 21C P 30" RBW JACKP NI datasheet.pdf
350 TB RIS CLA PRESS FIT datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf