Amphenol Industrial GTC06A16-9S-LC
GTC06A16-9S-LC picture photo
Mfg. Part Number
GTC06A16-9S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
GT 4C 2#12 2#16 SKT PLUG
Datasheet Download
GTC06A16-9S-LC.pdf
Availability of GTC06A16-9S-LC
QUANTITY
GTC06A16-9S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06A16-9S-LC
Internal Part NumberEIS-GTC06A16-9S-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06A16-9S-LC
Related LinksGTC06A1, GTC06A16-9S-LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06A16-9S-LC Details Description
Related parts for GTC06A16-9S-LC
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
KIT SRL PORT ADAPTER RUGGED 333S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1M OHM 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf