Amphenol Industrial GTC06AF-10SL-4S
GTC06AF-10SL-4S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06AF-10SL-4S
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06AF-10SL-4S.pdf
Availability of GTC06AF-10SL-4S
QUANTITY
GTC06AF-10SL-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06AF-10SL-4S
Internal Part NumberEIS-GTC06AF-10SL-4S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06AF-10SL-4S
Related LinksGTC06AF, GTC06AF-10SL-4S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06AF-10SL-4S Details Description
Related parts for GTC06AF-10SL-4S
VOLTMETER 0-200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LIGHT ENGINE 9X1W RED W/HOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 7200UF 200V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 5POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf