Amphenol Industrial GTC06CF-20-15S
GTC06CF-20-15S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06CF-20-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
GTC06CF-20-15S.pdf
Availability of GTC06CF-20-15S
QUANTITY
GTC06CF-20-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06CF-20-15S
Internal Part NumberEIS-GTC06CF-20-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06CF-20-15S
Related LinksGTC06CF, GTC06CF-20-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06CF-20-15S Details Description
Related parts for GTC06CF-20-15S
MOSFET N-CH 650V 7.3A D2PAK datasheet.pdf
IC RMS/DC CONV PRECISION 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SHUNT 2MM GOLD/BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 142.293 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV PUSH PULL datasheet.pdf
C/A,SM,LC SEC - LC STD datasheet.pdf
40-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, Serial, 14-Bit Voltage Output DAC IC datasheet.pdf