Amphenol Industrial GTC06CF-22-63P
GTC06CF-22-63P picture photo
Mfg. Part Number
GTC06CF-22-63P
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
GTC06CF-22-63P.pdf
Availability of GTC06CF-22-63P
QUANTITY
GTC06CF-22-63P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06CF-22-63P
Internal Part NumberEIS-GTC06CF-22-63P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-63
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06CF-22-63P
Related LinksGTC06CF, GTC06CF-22-63P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06CF-22-63P Details Description
Related parts for GTC06CF-22-63P
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN COVER FRONT 34POS MT .100 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 83A D2PAK datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 50/125 MM datasheet.pdf
SWITCH HEX COMP ROTARY DIP R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
TRIAC 600V 40A TO218 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf