Amphenol Industrial GTC06CF-24-28PW
GTC06CF-24-28PW picture photo
Mfg. Part Number
GTC06CF-24-28PW
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
GTC06CF-24-28PW.pdf
Availability of GTC06CF-24-28PW
QUANTITY
GTC06CF-24-28PW Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06CF-24-28PW
Internal Part NumberEIS-GTC06CF-24-28PW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06CF-24-28PW
Related LinksGTC06CF, GTC06CF-24-28PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06CF-24-28PW Details Description
Related parts for GTC06CF-24-28PW
TVS DIODE 60VWM 101.64VC SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
SW MINI SPDT 16A PIN PLNGR 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
TRANS NPN 460V 1.5A TO252 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 5POS SLDR datasheet.pdf