Amphenol Industrial GTC06CFZ-16S-1P(A24)
GTC06CFZ-16S-1P(A24) picture photo
Mfg. Part Number
GTC06CFZ-16S-1P(A24)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
GTC06CFZ-16S-1P(A24).pdf
Availability of GTC06CFZ-16S-1P(A24)
QUANTITY
GTC06CFZ-16S-1P(A24) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06CFZ-16S-1P(A24)
Internal Part NumberEIS-GTC06CFZ-16S-1P(A24)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06CFZ-16S-1P(A24)
Related LinksGTC06CFZ-1, GTC06CFZ-16S-1P(A24) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06CFZ-16S-1P(A24) Details Description
Related parts for GTC06CFZ-16S-1P(A24)
CONN PIN 20-14AWG TIN MNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
WHITE LINEAR FLORECENT, DIRECT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf