Amphenol Industrial GTC06F-14S-7P
GTC06F-14S-7P picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-14S-7P
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE PIN
Datasheet Download
GTC06F-14S-7P.pdf
Availability of GTC06F-14S-7P
QUANTITY
GTC06F-14S-7P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-14S-7P
Internal Part NumberEIS-GTC06F-14S-7P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-14S-7P
Related LinksGTC06F, GTC06F-14S-7P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-14S-7P Details Description
Related parts for GTC06F-14S-7P
RIVET SNAP 0.295" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC FPGA 1022 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8K OHM 5% 12W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 45V TO-262AA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf