Amphenol Industrial GTC06F-18-10P
GTC06F-18-10P picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-18-10P
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE PIN
Datasheet Download
GTC06F-18-10P.pdf
Availability of GTC06F-18-10P
QUANTITY
GTC06F-18-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-18-10P
Internal Part NumberEIS-GTC06F-18-10P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-18-10P
Related LinksGTC06F, GTC06F-18-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-18-10P Details Description
Related parts for GTC06F-18-10P
CONN HEADER 4POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC POWER DIST SWITCH ADJ 10SON datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 190POS .050 SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
1.25MM M HSG 20POS datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf