Amphenol Industrial GTC06F-18-10S
GTC06F-18-10S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-18-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06F-18-10S.pdf
Availability of GTC06F-18-10S
QUANTITY
GTC06F-18-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-18-10S
Internal Part NumberEIS-GTC06F-18-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-18-10S
Related LinksGTC06F, GTC06F-18-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-18-10S Details Description
Related parts for GTC06F-18-10S
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS R/A THRU HO datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROLLER ARM LEVER SPDT 15A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING IS 12-10 10 .040BR IA datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
24-bit, 192kHz 8-Channel DAC IC datasheet.pdf