Amphenol Industrial GTC06F-22-10S
GTC06F-22-10S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-22-10S
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06F-22-10S.pdf
Availability of GTC06F-22-10S
QUANTITY
GTC06F-22-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-22-10S
Internal Part NumberEIS-GTC06F-22-10S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-22-10S
Related LinksGTC06F, GTC06F-22-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-22-10S Details Description
Related parts for GTC06F-22-10S
RES SMD 51 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1.2 UNF 5V MINI datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY BCD W/THMWHL 115V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf