Amphenol Industrial GTC06F-22-19S
GTC06F-22-19S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-22-19S
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06F-22-19S.pdf
Availability of GTC06F-22-19S
QUANTITY
GTC06F-22-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-22-19S
Internal Part NumberEIS-GTC06F-22-19S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-22-19S
Related LinksGTC06F, GTC06F-22-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-22-19S Details Description
Related parts for GTC06F-22-19S
KNOB BLK GLOSS.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
ADC 12BIT 4CH 500KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 39POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 400 OHM 12W datasheet.pdf