Amphenol Industrial GTC06F-32-25S
GTC06F-32-25S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-32-25S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 25POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06F-32-25S.pdf
Availability of GTC06F-32-25S
QUANTITY
GTC06F-32-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-32-25S
Internal Part NumberEIS-GTC06F-32-25S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert32-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-32-25S
Related LinksGTC06F, GTC06F-32-25S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-32-25S Details Description
Related parts for GTC06F-32-25S
IC REG BCK 1.8V 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONNECTOR STACKING 100 POS datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 55POS W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7S 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf