Amphenol Industrial GTC06LC-24-28P(A42)
GTC06LC-24-28P(A42) picture photo
Mfg. Part Number
GTC06LC-24-28P(A42)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE PIN
Datasheet Download
GTC06LC-24-28P(A42).pdf
Availability of GTC06LC-24-28P(A42)
QUANTITY
GTC06LC-24-28P(A42) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06LC-24-28P(A42)
Internal Part NumberEIS-GTC06LC-24-28P(A42)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, Finish-
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06LC-24-28P(A42)
Related LinksGTC06LC-2, GTC06LC-24-28P(A42) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06LC-24-28P(A42) Details Description
Related parts for GTC06LC-24-28P(A42)
TERM FORK LK VYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .100 UNLOADED datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 4POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf