Amphenol Industrial GTC06R-18-12S
GTC06R-18-12S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06R-18-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06R-18-12S.pdf
Availability of GTC06R-18-12S
QUANTITY
GTC06R-18-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06R-18-12S
Internal Part NumberEIS-GTC06R-18-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06R-18-12S
Related LinksGTC06R, GTC06R-18-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06R-18-12S Details Description
Related parts for GTC06R-18-12S
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN JACKSCREW LONG MALE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
7M SEP NPN W/CONN HORZ datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 2.5V 12A 15A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf