Amphenol Industrial GTC06RV-28-12S
GTC06RV-28-12S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06RV-28-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06RV-28-12S.pdf
Availability of GTC06RV-28-12S
QUANTITY
GTC06RV-28-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06RV-28-12S
Internal Part NumberEIS-GTC06RV-28-12S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06RV-28-12S
Related LinksGTC06RV, GTC06RV-28-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06RV-28-12S Details Description
Related parts for GTC06RV-28-12S
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6B datasheet.pdf
8300-32 SPRING (STOP FINGER) datasheet.pdf
4X DDR INFINIBAND CABLE ASSY 2M datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf