Amphenol Industrial GTC07R-20-15S(014)(B30)
GTC07R-20-15S(014)(B30) picture photo
Mfg. Part Number
GTC07R-20-15S(014)(B30)
Brief Description
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
GTC07R-20-15S(014)(B30).pdf
Availability of GTC07R-20-15S(014)(B30)
QUANTITY
GTC07R-20-15S(014)(B30) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC07R-20-15S(014)(B30)
Internal Part NumberEIS-GTC07R-20-15S(014)(B30)
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC07R-20-15S(014)(B30)
Related LinksGTC07R-20-1, GTC07R-20-15S(014)(B30) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC07R-20-15S(014)(B30) Details Description
Related parts for GTC07R-20-15S(014)(B30)
THERMISTOR PTC 120V 10 OHM 120C datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1"X 18YD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN MICRO-CHANGE TERMINATOR 5P datasheet.pdf
HDR 60 POS SHS 1.5MM datasheet.pdf
762 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf