Amphenol Industrial GTC07R-20-24S
GTC07R-20-24S picture photo
Mfg. Part Number
GTC07R-20-24S
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
GTC07R-20-24S.pdf
Availability of GTC07R-20-24S
QUANTITY
GTC07R-20-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC07R-20-24S
Internal Part NumberEIS-GTC07R-20-24S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC07R-20-24S
Related LinksGTC07R, GTC07R-20-24S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC07R-20-24S Details Description
Related parts for GTC07R-20-24S
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.63V SOT143-4 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 610MA 690 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 10ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf