Amphenol Industrial GTC07R-28-22SW
GTC07R-28-22SW picture photo
Mfg. Part Number
GTC07R-28-22SW
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
GTC07R-28-22SW.pdf
Availability of GTC07R-28-22SW
QUANTITY
GTC07R-28-22SW Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC07R-28-22SW
Internal Part NumberEIS-GTC07R-28-22SW
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC07R-28-22SW
Related LinksGTC07R-, GTC07R-28-22SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC07R-28-22SW Details Description
Related parts for GTC07R-28-22SW
RES SMD 113K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 50V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 28POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.1A 205 MOHM TH datasheet.pdf
LED LUXEON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
SR BTS PC CS 16 ASYNC 75516-C-N- datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A CPH6 datasheet.pdf