Amphenol Industrial GTC08AF-20-27S
GTC08AF-20-27S picture photo
Mfg. Part Number
GTC08AF-20-27S
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
GTC08AF-20-27S.pdf
Availability of GTC08AF-20-27S
QUANTITY
GTC08AF-20-27S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC08AF-20-27S
Internal Part NumberEIS-GTC08AF-20-27S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC08AF-20-27S
Related LinksGTC08AF, GTC08AF-20-27S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC08AF-20-27S Details Description
Related parts for GTC08AF-20-27S
FUSE SURGE SUP 600VAC 80KA CART datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 22.35MM datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf