Amphenol Industrial GTC08F-32-15S
GTC08F-32-15S picture photo
Mfg. Part Number
GTC08F-32-15S
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
GTC08F-32-15S.pdf
Availability of GTC08F-32-15S
QUANTITY
GTC08F-32-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC08F-32-15S
Internal Part NumberEIS-GTC08F-32-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert32-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC08F-32-15S
Related LinksGTC08F, GTC08F-32-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC08F-32-15S Details Description
Related parts for GTC08F-32-15S
IC FIXED-POINT DSP 144-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.10V SOT143-4 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIE MTR 160 datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD123 datasheet.pdf