TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCA25-750M-R02
GTCA25-750M-R02 picture photo
Mfg. Part Number
GTCA25-750M-R02
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 75V 20% 2.5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCA25-750M-R02.pdf
Availability of GTCA25-750M-R02
QUANTITY
GTCA25-750M-R02 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCA25-750M-R02
Internal Part NumberEIS-GTCA25-750M-R02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)75V
Impulse Discharge Current (8/20µs)2500A (2.5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCA25-750M-R02
GTCA25-750M-R02 Details Description
Related parts for GTCA25-750M-R02
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TX RS485/422 HS 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf