TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCA26-251M-R05
GTCA26-251M-R05 picture photo
Mfg. Part Number
GTCA26-251M-R05
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 250V 20% 5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCA26-251M-R05.pdf
Availability of GTCA26-251M-R05
QUANTITY
GTCA26-251M-R05 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCA26-251M-R05
Internal Part NumberEIS-GTCA26-251M-R05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGTC
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)250V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCA26-251M-R05
GTCA26-251M-R05 Details Description
Related parts for GTCA26-251M-R05
CONN PLUG HOUSING 9POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE DPST-NO 0.2A 50V datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 39A POWER56 datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 32V datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
ACCESSORY POWER SUPPLY 115VAC datasheet.pdf