TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCA36-301M-R10
GTCA36-301M-R10 picture photo
Mfg. Part Number
GTCA36-301M-R10
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 300V 20% 10KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCA36-301M-R10.pdf
Availability of GTCA36-301M-R10
QUANTITY
GTCA36-301M-R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCA36-301M-R10
Internal Part NumberEIS-GTCA36-301M-R10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Gas Discharge Tubes
Featured ProductGas Discharge Tubes
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)300V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCA36-301M-R10
GTCA36-301M-R10 Details Description
Related parts for GTCA36-301M-R10
IC FILTER LOWPASS 5TH 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG IDC datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AC datasheet.pdf
RES 3.57M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 31 M 18" RBW JACKS A174 datasheet.pdf