TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCA38-261M-R10
GTCA38-261M-R10 picture photo
Mfg. Part Number
GTCA38-261M-R10
Brief Description
GDT 260V 20% 10KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCA38-261M-R10.pdf
Availability of GTCA38-261M-R10
QUANTITY
GTCA38-261M-R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCA38-261M-R10
Internal Part NumberEIS-GTCA38-261M-R10
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)260V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortNo
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCA38-261M-R10
GTCA38-261M-R10 Details Description
Related parts for GTCA38-261M-R10
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO204AC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 4POS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER FACTOR CORRECT PFC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS 1MM datasheet.pdf