TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCA38-501M-R10-FS2
GTCA38-501M-R10-FS2 picture photo
Mfg. Part Number
GTCA38-501M-R10-FS2
Brief Description
GDT 500V 20% 10KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
GTCA38-501M-R10-FS2.pdf
Availability of GTCA38-501M-R10-FS2
QUANTITY
GTCA38-501M-R10-FS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCA38-501M-R10-FS2
Internal Part NumberEIS-GTCA38-501M-R10-FS2
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortYes
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCA38-501M-R10-FS2
GTCA38-501M-R10-FS2 Details Description
Related parts for GTCA38-501M-R10-FS2
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 26POS GOLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 600V TO-94 datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/19/180 1.5 BK datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf