Amphenol Industrial GTCL06F-32-31P
GTCL06F-32-31P picture photo
Mfg. Part Number
GTCL06F-32-31P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE PIN
Datasheet Download
GTCL06F-32-31P.pdf
Availability of GTCL06F-32-31P
QUANTITY
GTCL06F-32-31P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCL06F-32-31P
Internal Part NumberEIS-GTCL06F-32-31P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert32-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp, Flame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCL06F-32-31P
Related LinksGTCL06F, GTCL06F-32-31P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTCL06F-32-31P Details Description
Related parts for GTCL06F-32-31P
BOARD DAUGHTER ICEPIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS 1000PSI 22MM M12-1.5 6G 5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
2 POS. CONN. FOR SPARK COIL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf