TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCN38-151M-Q10-FS
GTCN38-151M-Q10-FS picture photo
Mfg. Part Number
GTCN38-151M-Q10-FS
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 150V 20% 10KA FAIL SHORT
Datasheet Download
GTCN38-151M-Q10-FS.pdf
Availability of GTCN38-151M-Q10-FS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTCN38-151M-Q10-FS Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCN38-151M-Q10-FS
Internal Part NumberEIS-GTCN38-151M-Q10-FS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)150V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead, 3 Terminal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCN38-151M-Q10-FS
GTCN38-151M-Q10-FS Details Description
Related parts for GTCN38-151M-Q10-FS
CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 13A TO263 datasheet.pdf