TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCR36-251M-P05-FS
GTCR36-251M-P05-FS picture photo
Mfg. Part Number
GTCR36-251M-P05-FS
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 250V 20% 5KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
GTCR36-251M-P05-FS.pdf
Availability of GTCR36-251M-P05-FS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTCR36-251M-P05-FS Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCR36-251M-P05-FS
Internal Part NumberEIS-GTCR36-251M-P05-FS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)250V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial Cylinder, 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCR36-251M-P05-FS
GTCR36-251M-P05-FS Details Description
Related parts for GTCR36-251M-P05-FS
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
RES 560K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 70POS datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf