TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCR36-900M-P05
GTCR36-900M-P05 picture photo
Mfg. Part Number
GTCR36-900M-P05
Brief Description
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCR36-900M-P05.pdf
Availability of GTCR36-900M-P05
QUANTITY
GTCR36-900M-P05 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCR36-900M-P05
Internal Part NumberEIS-GTCR36-900M-P05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGas Discharge Tubes
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)90V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortNo
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCR36-900M-P05
GTCR36-900M-P05 Details Description
Related parts for GTCR36-900M-P05
RES SMD 22K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf