TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCR37-201M-R10-FS
GTCR37-201M-R10-FS picture photo
Mfg. Part Number
GTCR37-201M-R10-FS
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 200V 20% 10KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
GTCR37-201M-R10-FS.pdf
Availability of GTCR37-201M-R10-FS
QUANTITY
GTCR37-201M-R10-FS Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCR37-201M-R10-FS
Internal Part NumberEIS-GTCR37-201M-R10-FS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)200V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial Cylinder, 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCR37-201M-R10-FS
GTCR37-201M-R10-FS Details Description
Related parts for GTCR37-201M-R10-FS
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED 2HI 3MM LOW CUR GREEN PC MNT datasheet.pdf
IC CTLR SMPS GREEN OVP 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STRGT PCB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf