TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCR37-231M-P10
GTCR37-231M-P10 picture photo
Mfg. Part Number
GTCR37-231M-P10
Brief Description
GDT 230V 20% 10KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCR37-231M-P10.pdf
Availability of GTCR37-231M-P10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTCR37-231M-P10 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCR37-231M-P10
Internal Part NumberEIS-GTCR37-231M-P10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGas Discharge Tubes
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)230V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortNo
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCR37-231M-P10
GTCR37-231M-P10 Details Description
Related parts for GTCR37-231M-P10
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf