TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCR38-501M-Q10-FS
GTCR38-501M-Q10-FS picture photo
Mfg. Part Number
GTCR38-501M-Q10-FS
Brief Description
GDT 500V 20% 10KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
GTCR38-501M-Q10-FS.pdf
Availability of GTCR38-501M-Q10-FS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTCR38-501M-Q10-FS Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCR38-501M-Q10-FS
Internal Part NumberEIS-GTCR38-501M-Q10-FS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCR38-501M-Q10-FS
GTCR38-501M-Q10-FS Details Description
Related parts for GTCR38-501M-Q10-FS
THERMISTOR GLASS 1K OHM DO-35 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS STR datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 8A datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 17.5A/25A 8PQFN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf