TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCS36-351M-R10-2
GTCS36-351M-R10-2 picture photo
Mfg. Part Number
GTCS36-351M-R10-2
Brief Description
GDT 350V 20% 10KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
GTCS36-351M-R10-2.pdf
Availability of GTCS36-351M-R10-2
QUANTITY
GTCS36-351M-R10-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCS36-351M-R10-2
Internal Part NumberEIS-GTCS36-351M-R10-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Gas Discharge Tubes
Featured ProductGas Discharge Tubes
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)350V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD Cylinder Square End
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCS36-351M-R10-2
GTCS36-351M-R10-2 Details Description
Related parts for GTCS36-351M-R10-2
IC OSC TCXO 12.8MHZ 24-BGA datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf