TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCT37-201N-P10
GTCT37-201N-P10 picture photo
Mfg. Part Number
GTCT37-201N-P10
Brief Description
GDT 200V 25% 10KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
GTCT37-201N-P10.pdf
Availability of GTCT37-201N-P10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTCT37-201N-P10 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCT37-201N-P10
Internal Part NumberEIS-GTCT37-201N-P10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGas Discharge Tubes
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)200V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±25%
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (T-Shape)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCT37-201N-P10
GTCT37-201N-P10 Details Description
Related parts for GTCT37-201N-P10
KNOB FOR 12.5W RHEOSTAT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 9 1.9-2.65MM YEL datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRAY 11.81"L X 7.87"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
UMY10-2472 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 410MA 600 MOHM datasheet.pdf