Amphenol Industrial GTS02R-24-5P(025)
GTS02R-24-5P(025) picture photo
Mfg. Part Number
GTS02R-24-5P(025)
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
GTS02R-24-5P(025).pdf
Availability of GTS02R-24-5P(025)
QUANTITY
GTS02R-24-5P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS02R-24-5P(025)
Internal Part NumberEIS-GTS02R-24-5P(025)
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS02R-24-5P(025)
Related LinksGTS02R-2, GTS02R-24-5P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS02R-24-5P(025) Details Description
Related parts for GTS02R-24-5P(025)
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KLEMMSTUECK datasheet.pdf
MTC .100 RW CONNECTOR datasheet.pdf
3650 1008 24NH 5% 2K RL datasheet.pdf