Amphenol Industrial GTS02R-36-10S(A24)
GTS02R-36-10S(A24) picture photo
Mfg. Part Number
GTS02R-36-10S(A24)
Brief Description
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTS02R-36-10S(A24).pdf
Availability of GTS02R-36-10S(A24)
QUANTITY
GTS02R-36-10S(A24) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS02R-36-10S(A24)
Internal Part NumberEIS-GTS02R-36-10S(A24)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS02R-36-10S(A24)
Related LinksGTS02R-36, GTS02R-36-10S(A24) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS02R-36-10S(A24) Details Description
Related parts for GTS02R-36-10S(A24)
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3V 10MLF datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CREE XP ADBACK OPTIC MEDIUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 341MA 1.6 OHM datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP W/L datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 15W datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf