Amphenol Industrial GTS02R-36-15S
GTS02R-36-15S picture photo
Mfg. Part Number
GTS02R-36-15S
Brief Description
CONN RCPT 35POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTS02R-36-15S.pdf
Availability of GTS02R-36-15S
QUANTITY
GTS02R-36-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS02R-36-15S
Internal Part NumberEIS-GTS02R-36-15S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS02R-36-15S
Related LinksGTS02R, GTS02R-36-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS02R-36-15S Details Description
Related parts for GTS02R-36-15S
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED SM4 380LM WM WHT 2725K 2X2 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 870MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf