Amphenol Industrial GTS030-28-12S
GTS030-28-12S picture photo
Mfg. Part Number
GTS030-28-12S
Brief Description
CONN RCPT 26POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTS030-28-12S.pdf
Availability of GTS030-28-12S
QUANTITY
GTS030-28-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS030-28-12S
Internal Part NumberEIS-GTS030-28-12S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS030-28-12S
Related LinksGTS030, GTS030-28-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS030-28-12S Details Description
Related parts for GTS030-28-12S
CONN SC ATTENUATOR 20DB 10MW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1KVDC TH 1W 48-5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 9.2NS 324BGA datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf