Amphenol Industrial GTS030-32-82P
GTS030-32-82P picture photo
Mfg. Part Number
GTS030-32-82P
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
GTS030-32-82P.pdf
Availability of GTS030-32-82P
QUANTITY
GTS030-32-82P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS030-32-82P
Internal Part NumberEIS-GTS030-32-82P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert32-82
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS030-32-82P
Related LinksGTS030, GTS030-32-82P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS030-32-82P Details Description
Related parts for GTS030-32-82P
CABLE D-SUB-AMM37B/AE37M/AMM37B datasheet.pdf
SPLICE BUTT STD BRRL 6AWG COPPER datasheet.pdf
CAP FOR LED 5MM GREEN/WHITE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
PROTECTIVE HOLSTER FOR 80 SERIES datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
VHDCI STACKED W/SCREWLOCK 136CKT datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
9POS M SCREEN CAP C/W 4-40 J.S datasheet.pdf