Amphenol Industrial GTS030F-16S-1S
GTS030F-16S-1S picture photo
Mfg. Part Number
GTS030F-16S-1S
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTS030F-16S-1S.pdf
Availability of GTS030F-16S-1S
QUANTITY
GTS030F-16S-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS030F-16S-1S
Internal Part NumberEIS-GTS030F-16S-1S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS030F-16S-1S
Related LinksGTS030F, GTS030F-16S-1S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS030F-16S-1S Details Description
Related parts for GTS030F-16S-1S
RES 0.5 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 30A POWRFLAT datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 40A TO220 datasheet.pdf