Amphenol Industrial GTS06A-20-23S
GTS06A-20-23S picture photo
Mfg. Part Number
GTS06A-20-23S
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTS06A-20-23S.pdf
Availability of GTS06A-20-23S
QUANTITY
GTS06A-20-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS06A-20-23S
Internal Part NumberEIS-GTS06A-20-23S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert20-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS06A-20-23S
Related LinksGTS06A, GTS06A-20-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS06A-20-23S Details Description
Related parts for GTS06A-20-23S
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
460VAC 125HP 160A IP00 W/ BRK datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR TPD1E05U06 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TOOL POSITIONER UNIVERSAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A datasheet.pdf