Amphenol Industrial GTS06A-28-9S
GTS06A-28-9S picture photo
Mfg. Part Number
GTS06A-28-9S
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTS06A-28-9S.pdf
Availability of GTS06A-28-9S
QUANTITY
GTS06A-28-9S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS06A-28-9S
Internal Part NumberEIS-GTS06A-28-9S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert28-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS06A-28-9S
Related LinksGTS06A, GTS06A-28-9S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS06A-28-9S Details Description
Related parts for GTS06A-28-9S
FUSE HOLDER CART 33V 20A PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 35MA SOT89-3 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 16POS datasheet.pdf
RES SMD 965 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED 1" DOME AMB PMI 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf