Amphenol Industrial GTS06AF-28-12P
GTS06AF-28-12P picture photo
Mfg. Part Number
GTS06AF-28-12P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
GTS06AF-28-12P.pdf
Availability of GTS06AF-28-12P
QUANTITY
GTS06AF-28-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS06AF-28-12P
Internal Part NumberEIS-GTS06AF-28-12P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS06AF-28-12P
Related LinksGTS06AF, GTS06AF-28-12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS06AF-28-12P Details Description
Related parts for GTS06AF-28-12P
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS STR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf