Amphenol Industrial GTS06F-18-8S
GTS06F-18-8S picture photo
Mfg. Part Number
GTS06F-18-8S
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTS06F-18-8S.pdf
Availability of GTS06F-18-8S
QUANTITY
GTS06F-18-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS06F-18-8S
Internal Part NumberEIS-GTS06F-18-8S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS06F-18-8S
Related LinksGTS06F, GTS06F-18-8S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS06F-18-8S Details Description
Related parts for GTS06F-18-8S
STRIPPER COAXIAL LC CST CATV RG6 datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 28BIT SOT802 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
POWER SUPPLY 7.5VDC 1.5A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MODULE PFC AC 1600W 380VDC OUT datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf