Amphenol Industrial GTS06F-22-16S
GTS06F-22-16S picture photo
Mfg. Part Number
GTS06F-22-16S
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTS06F-22-16S.pdf
Availability of GTS06F-22-16S
QUANTITY
GTS06F-22-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS06F-22-16S
Internal Part NumberEIS-GTS06F-22-16S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert22-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS06F-22-16S
Related LinksGTS06F, GTS06F-22-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS06F-22-16S Details Description
Related parts for GTS06F-22-16S
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS CABLE PIN RA datasheet.pdf