Amphenol Industrial GTS070-18-4S
GTS070-18-4S picture photo
Mfg. Part Number
GTS070-18-4S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
GTS070-18-4S.pdf
Availability of GTS070-18-4S
QUANTITY
GTS070-18-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS070-18-4S
Internal Part NumberEIS-GTS070-18-4S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS070-18-4S
Related LinksGTS070, GTS070-18-4S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS070-18-4S Details Description
Related parts for GTS070-18-4S
IND DELAY LINE 4.5NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MT PINS datasheet.pdf
SW ROLLER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 49POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf