| Internal Part Number | EIS-GTT43A-TPR-BLM-B0-H1-CT-V5 | |
| Series | - | |
| Touchscreen | Resistive | |
| Diagonal Screen Size | 4.3" (109.22mm) | |
| Viewing Area | 98.70mm W x 57.50mm H | |
| Backlight | LED - White | |
| Dot Pixels | 480 x 272 | |
| Interface | TTL | |
| Dot Size | * | |
| Dot Pitch | 0.20mm W x 0.20mm H | |